Free cookie consent management tool by TermsFeed
Citlivě zrekonstruovaný venkovský dům u lesa s bílou fasádou a šindelovou střechou
bydlení

Chalupa v BESKYDECH

Designérka Daniela Hradilová proměnila stavení z počátku 19. století v útulný hotýlek Mezi plůtky. Podívejte se s námi, jak přirozeně jde propojit tradiční prvky a moderní design.

Stylová kuchyně v chalupě.

Velké bílé stavení lemované platany je místo, které vás vezme za srdce. Balzám pro oko i pro duši stojí na okraji městečka Čeladná na úpatí údolí Podolánky, táhnoucí se dál krásnou beskydskou přírodou. Prostorný dům, který původně patřil řediteli místních hutí, koupila designérka Daniela Hradilová. Společně se zahradou ho během roku rekonstruovala a zařídila do posledního detailu. Inspirovala se historií a architekturou venkovského stylu, který ráda sleduje nejen doma, ale i při svých zahraničních cestách. Také chtěla hostům dopřát designové doplňky i výborné jídlo. Na své cestě za snem zjistila, že žádné pomyslné plůtky vlastně neexistují. 

PŘÍRODNÍ MATERIÁLY

Dům kupovala už po částečné rekonstrukci. Líbil se jí opravený dřevěný krov a nová střešní krytina ze smrkového ručně štípaného šindele a taky nová špaletová okna z borovicového dřeva, vyměněná za stará poškozená. Stavení mělo nové vnitřní hrubé omítky a také hotovou fasádu. K dokonalosti ale ještě zbýval dlouhý kus cesty.  

REKONSTRUKCE

Co Daniele Hradilové nevyhovovalo, byly betonové podlahy, které do její představy sice minimalistického, ale tradičního interiéru nezapadaly. Využila je ale jako ideální pevný podklad pro staré opukové a pískovcové kameny. Sehnat je nebylo jednoduché, ale nakonec se jí to podařilo ve dvorech se starým stavebním materiálem, porozhlédnout se musela po celém Česku. Opuka a pískovec mají tu výhodu, že je jde na rozdíl od mramorů a žul dobře opracovávat, opuka je navíc pro naši zemi typická, její naleziště jinde v Evropě nenajdete. Vlastně to byl první kámen, který se na našem území soustavně těžil, lidé ho používali nejprve na suché zídky slovanských hradišť, pak na stavbu prvních kostelů. V románském a gotickém období byla jedním z nejrozšířenějších stavebních materiálů. Právě díky použití kamene zachovala majitelka původní architektonické prvky. Nelíbily se jí ani falešné stropy, které snižovaly prostor o půl metru, a navíc mu ubíraly světlo. Nechala je odstranit a dala opravit krásné staré trámy, které se skrývaly pod nimi. Na stěny zvolila sádrové omítky. Interiér tak působí čistě, vzdušně a příjemně.

VYUŽITÍ

Sympatické je i to, jak se prostory domu využívají. „Místnosti v hotýlku nejsou recepcí nebo restaurací, ale tradičním obývacím pokojem, jídelnou a knihovnou a fungují jako potkávací prostory pro čtyři oddělené ložnice,“ vysvětluje designérka. V přízemí je apartmán Host s kamennou podlahou a vanou v prosklené koupelně, s obývacím pokojem a výhledem na horu Ondřejník, v podkroví pak tři pokoje – Dcera s bílými trámy, Syn se skrytou alkovnou pro spaní nebo odpočinek a apartmán Rodiče, který je jakýmsi domem v domě – má i obývací část, opět alkovnu, tedy výklenek bez oken určený na spaní, a zase romantické výhledy na okolní krajinu. V domě jsou dvě kuchyně – samoobslužné vévodí obrovská dubová kredenc a retro lednice, doplněné tradičním burgundským keramickým nádobím. Ve druhé, „černé“ kuchyni se připravují snídaně a večeře. A v domě najdete i vinný sklep. 

ODDYCH VENKU

Dům obklopuje krásná velká zahrada. Ploty tvoří z velké části zdi, postavené z místního kamene z polí. Uvnitř jsou vyplněné polosuchým betonem. Jejich stavba byla fyzicky i časově náročná, ale co nejpřirozeněji dotváří exteriér. Daniela Hradilová navrhla zahradu tak, aby v ní bylo několik odpočinkových zákoutí – jsou jimi jak kamenné terasy, tak stodoly přeměněné na zimní zahrady s krbem nebo letní ložnici, dřevěné terasy v trávě či bylinková zahrádka. Stodoly jsou zajímavé i tím, že na ně truhláři a tesaři nepotřebovali hřebíky ani šrouby, desky z modřínu spojili na pero a drážku. Povrch dřeva není nijak upravovaný, dřevo bude jen časem dostávat hezkou šedou patinu. Hlavně v létě je dominantou zahrady přírodní koupací biojezírko s lekníny a vodními kosatci. Je dva metry hluboké a lemují ho staré pískovcové bloky. Vzniklo v místech, kde byla stará nádrž zarostlá plevelem, a navazuje na kamennou terasu. A i když není počasí na koupání, zůstává středobodem zahrady už proto, že se v něm odráží vše, co je v zahradě, včetně původních místních buků a jedlí. Vodu čistí jak rostliny, tak mechanický filtr, ukrytý za stodolou. Hosté si užívají koupání se vší romantikou a bez křiku. Koncept hotelu je totiž vytvořen pro dospělé a děti od dvanácti let, což vás může potěšit, pokud si přejete skutečný klid. „Jestli jste někdy snili o přátelích se stylovým venkovským domem na horách, s krásnou zahradou a spoustou místa uvnitř i kolem, najdete
je právě tady…,“ zve nás k návštěvě Daniela Hradilová. Boutique hotel Mezi plůtky, Čeladná: www.meziplutky.cz