Free cookie consent management tool by TermsFeed
ostatní,  zdraví & krása

Pestrobarevné čisticí jíly

Od starověku byly jíly využívány především v léčitelství, nejčastěji při otravě jídlem, bolestech, zánětech kůže nebo při infekcích. Zakrátko se jejich fantastické účinky začaly uplatňovat i v péči o zevnějšek a přírodní jíly se staly součástí tradičních rituálů krásy.

Jíly jsou jemné prachové minerální částečky, které namíchala sama příroda. Jsou tvořeny hmotou z jílových minerálů, kaolinitu, montmorillonitu či illitu. Je o nich všeobecně známé, že z pokožky odstraňují toxické látky, zbavují ji nečistot, nežádoucí mastnoty a mají mírný exfoliační účinek. Fungují tedy jako jemný peeling, který likviduje odumřelé kožní buňky. Díky svému složení bohatému na minerály a další stopové prvky jsou navíc vyživujícím prvkem, který pleť zpevňuje, obnovuje a vyhlazuje. Podporují také vstřebávání minerálů a urychlují hojení ran. Pro svou rozsáhlou škálu využití mají nezastupitelné postavení nejen v přírodní kosmetice. Poslouží jako účinná čisticí složka a jsou výborným pomocníkem při výrobě zjemňujících masek. Určitě je oceníte v přípravě domácích šamponů nebo zubních past. Na kosmetickém trhu se objevuje celá řada druhů jílů, jejichž barevná škála vás mnohdy překvapí. Liší se složením, a tedy i barvou a svými vlastnostmi. Všechny jsou ale skvělým parťákem v cestě za krásnou pokožkou. Dají se zakoupit již hotové jílové masky, doplněné o další přírodní složky, jako je například kurkuma, prášek z damašské růže nebo aktivní černé uhlí. Pozor si dejte jen na složení, některé nekvalitní jíly mohou být pro líbivější dojem dobarvovány.

Bílý JÍL

Pod názvem kaolín se ukrývá přírodní bílý prášek, který obsahuje vysoký podíl oxidu křemičitého a hlinitého. Mezi jíly patří k těm nejuniverzálnějším a také nejjemnějším. V podstatě se hodí pro jakýkoliv typ pokožky, ačkoliv nejvíce ho využijete, pokud máte velmi citlivou kůži. Dokáže ji zklidnit a mírnit její začervenání. Důkladně ji čistí a redukuje produkci mazu, aniž by ji nadmíru vysušoval. Dokáže nahradit klasické deodoranty proti pocení. To vám pomůže v případě, že jste se rozhodli přejít na non toxic domácnost a snažíte se eliminovat chemické a toxické látky.

Pleťový balzám Sametový balzám s bílým jílem je vhodný pro všechny druhy pleti. Zajistí jí skvělý čisticí, protizánětlivý, antimikrobiální, detoxikační a zklidňující účinek. havlikovaapoteka.cz,
100 ml, 559 Kč

Žlutý a červený JÍL

Oba mají velmi podobné složení a jejich odlišná barva spočívá pouze v tom, jakou sloučeninu železa obsahují. Vyznačují se vysokým obsahem minerálních látek, jako je vápník, železo, oxid křemičitý a draslík. Využijete ho, pokud chcete obnovit tón pleti a její přirozený jas. Dokáže pomoci při kuperóze. Při ní dochází k postižení drobných cév, které ztrácejí svou pružnost a ztenčují se. Žilky pak prosvítají skrz pokožku a jsou více viditelné. Červený a žlutý jíl je mastnější, a proto absorbuje relativně méně tekutiny. Je tedy vhodný i do kosmetiky určené pro ekzematickou pokožku nebo při seboreické dermatitidě. Jako zábal se používá na podporu krevního oběhu a proti celulitidě. Od svalových bolestí vám může ulevit jílová koupel v kombinaci s epsomskou solí.

Revitalizující jíl Červený jíl hloubkově čistí a pomáhá zbavit tělo toxinů. Má vysoký obsah minerálů a stopových prvků, zejména oxidu železitého. saloos.cz, 140 g, 193 Kč

Zelený JÍL

Tento jíl patří u nás k těm nejznámějším. Jeho rozsáhlá naleziště najdeme totiž i v Rakousku nebo ve Francii. Je přírodním zdrojem vápníku, hořčíku, křemíku, draslíku, sodíku, železa a dalších minerálních látek. Považuje se za experta v boji proti akné, protože dokáže tvář a tělo zbavit přebytečného mazu, detoxikovat je a podpořit hojení akné. Brání také při přemnožení bakterií a napomáhá v boji proti stárnutí kůže. Tělové zábaly se zeleným jílem jsou mimořádně účinné při léčbě lupénky, artrózy a revmatických potížích.

SPRÁVNÉ POUŽITÍ U jílové masky se nezapomeňte držet důležité zásady: maska by na obličeji nikdy neměla zaschnout. Po úplném zaschnutí začne z vaši pleti sát vodu a výsledkem bude dehydratovaná a podrážděná kůže. Proto se doporučuje ji v průběhu procedury stříkat květovou vodou a do masky přidat pár kapek oleje.

Marocký JÍL

Základem tohoto jílu hnědé barvy je hlinitý jílovitý minerál, který se těží v pohoří Atlas v Maroku. Používá se pro něj i označení ghassoul nebo rhassoul, které vychází z arabského slova ,,rassala“(ghassala) – to se nejčastěji překládá jako umýt se, čistit se nebo koupel. Marocký jíl bývá dodnes důležitou součástí očistného rituálu v tradičních marockých lázních – hammam. Obsahuje oxidy křemíku, hliníku, hořčíku a manganu. Má mírně prohřívací účinek a stimuluje podkožní krevní oběh, což vede ke zdravější pleti a rychlejší detoxikaci, aniž by narušil její ochrannou bariéru před vnějšími vlivy. Proto je vhodné ho používat na obklady celého těla při bolavých kloubech či zatuhlých svalech. Je oblíbený ve vlasové péči, při níž vlasy zbavuje lupů, dodává jim objem a pomáhá proti nadměrnému maštění. Právě marocký jíl se proslavil metodou „no poo“, která doslova znamená – bez šamponu. Jde o ekologický proces mytí vlasů bez přidané chemie. Jílová pasta se nanáší na kořínky vlasů, kde se nechá pár minut působit. Poté se důkladně vymyje.

Bentonitový jíl

Jíl bentonitového původu se těží ve vysoko položené pouštní oblasti Redmond ve státu Utah. Aztécká hlína, jak se jílu také někdy přezdívá, je téměř multifunkčním pomocníkem. V domácích podmínkách ho využijete nejen při výrobě kosmetických masek, ale pomáhá i ke zklidnění štípanců od hmyzu či malých spálenin od sluníčka. Dokáže významně odstraňovat toxiny z těla, proto se v lékařství používá jako protijed při otravě těžkými kovy, při detoxikaci nebo poruchách trávení.

3 pomocníci k čištění pleti

  1. KONJAKOVÁ HOUBIČKA
    Přírodní mycí pomůcka se vyrábí z hlízy konjaku bramborového. Má neutrální pH a obsahuje spoustu minerálů a antioxidantů. K jejímu použití vám stačí obyčejná voda. Často obsahuje extrakty, jako je zelený čaj nebo růžový jíl.
  2. ČISTICÍ MASKY
    Většina již hotových čisticích masek obsahuje některý druh jílu. K podpoření detoxikačního efektu se nejčastěji přidává tea tree olej nebo černé uhlí.
  3. PEELING NEBOLI EXFOLIACE
    Peelingovou péčí odstraňujeme odumřelé kožní buňky. Nejméně šetrným postupem je mechanický peeling, který se doporučuje používat jen na tělo. Jeho obrušující efekt zajišťují nejčastěji zrnka soli či rozemletá káva. Na obličej můžeme použít chemický peeling, který je založený na AHA a BHA kyselinách a nejlépe je prováděn odborníky. Nejšetrnějším je enzematický peeling, který k exfoliačnímu procesu využívá ovocné enzymy.